| SZÉPÍTŐ ÁLMOK
A szépség első, és talán legfontosabb feltétele a pihenés. Az ember élete azonban gyökeresen átalakult az évtizedek, sőt évszázadok során. Néhány száz évvel ezelőtt feltalálták a lámpát, csak azért, hogy, ezzel is kitolják a tevékeny időt. Bioritmusunkban itt kezdődtek a változások.
A mai világban a televízió, a számítógép, a rádió foglalja le napjaink nagy százalékát, a pihenés, és aktív alvás határait ezzel is feszegetve. Amerikai találmány, az üzletek huszonnégy órás nyitva tartása. Egykor csak a kórházak, és néhány nélkülözhetetlen gyár, és üzem működött éjjel is. A modernkor eredménye a fáradt ember táskás szemekkel, aki nem képes száz százalékosan összpontosítani a feladataira. A kiegyensúlyozott, energiával teli nappali léthez elengedhetetlen a nyugodt, zavartalan alvás. Tévhit, hogy az alvás, az ébrenlét szöges ellentéte. Az alvás egy aktív állapot. Több olyan testi funkció van, amelyek változásai napközben mérhetőek, ilyen például a vizelet mennyisége, melyek nappali értékének maximuma, az éjszakai értékek minimuma. Kialakul egy ciklus, amely mint ár-apály váltakozása van jelen. Rendkívül fontos a sötétség-világosság váltakozásainak érzékelése, mert ha az ember olyan körülmények, közé kerül, ahol ezeket nem érzi, akkor a huszonnégy órás nappali ritmusa kitolódik huszonöt órára. Ezek az elcsúszások, már zavarják a nyugodt alvást. De miért vált olyan nehézzé a pihenés? Az előbbiekben már szóltam néhány szót a technikai akadályokról, de számtalan más dolog zavarhatja meg ezt, az amúgy olyan természetes folyamatot. Azok, akik folyamatosan küzdenek alvási zavarokkal, jól ismerik a megvonással járó testi és lelki kimerültséget, amely szenvedéshez, és érzelmi instabilitáshoz vezethet, valamint teljesítményromlást is eredményez. Ahhoz, hogy a napközi terhektől megszabaduljunk, és fizikailag regenerálódjunk, szüksége van szervezetünknek arra, hogy az oxigénfogyasztás csökkenjen, ami lassabb légzést, anyagcserét és szívműködést eredményez, valamint izomtónusunk, testhőmérsékletünk, és vérnyomásunk is csökken. A tartós alvászavarok hátterében szervi megbetegedés is állhat. Ezek között lehet érrendszeri, keringési, esetleg hormonháztartásban fellépő zavarok. Ilyen esetekben legjobb, ha belgyógyászhoz fordulunk. Vannak olyan lelki betegségek, mint például a depresszió, ami szintén a kimerültséghez vezet. Lelki egyensúlyunk elvesztésénél, amikor belső konfliktus alakul ki, esetleg bűntudatot érzünk, felléphetnek alvászavarok.
Hogyan oldjuk meg problémáinkat?
Ahhoz, hogy jól aludjunk, lényeges egy szabályos alvási rend kialakítása. Igyekezzünk, minden nap azonos időben kelni, és feküdni. A délutáni alvás és a hétvégi későn kelés megzavarja a berögződött ritmusunkat. Segíthet a rendszeres testmozgás is. Jó hatással lehet, a relaxáció. Próbáljunk meg kikapcsolni, és kellemes dolgokra gondolni. Fel kell készülnünk az elalvásra. Gondoljuk végig napunkat, és ha már idegenként látjuk magunkat a dolgok, és események között, akkor készen állunk a teljes pihenésre. Este vacsora után ne üljünk le krónikusan a tévé elé, tévedünk ha azt gondoljuk, a képernyő eltereli a figyelmünket a mindennapi terhekről. Kerüljük a testmozgást az esti időszakban. Az esti órákban már ne terheljük gyomrunkat nehéz ételekkel, valamint ne fogyasszunk alkohol tartalmú italokat, kávét, és fekete teát. A lebomlott alkohol élénkítő hatással van ránk. Ne használjunk altatókat. Ha nem sikerül elaludnunk, igyunk inkább egy gyógyteát. | |